polislik sağlık şartları

Polis Alımında Sağlık Şartları Değişti !

By

Polis Alımında Sağlık Şartları Değişti

Polis adayları her geçen gün yeni bir haber ile güne uyanmaktadırlar. Bu sefer ise yapılan haberde polis alımında sağlık şartları başlığını göreceğiz. Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada polis alımları artık daha farklı sağlık şartlara göre alınacağını belirterek yeni koşulu duyurdu. Bu yapılan değişiklikler ise çoğu kişiye esneklik sunuyor. Artık biraz daha az katı olan kurallar geçerli olacak. Fakat bu polis adayları için biraz kötü bir haber olabilir. Çünkü bu esneklikler ile beraber rakip sayısı artacak, polis olmak için daha fazla kişi ile yarışacaksınız.Polislik Sağlık Şartları Yapılan Değişiklikler Neler?

Resmî gazetede yayınlanan habere göre polis eğitim ve öğretim kurumlarına alınacak adaylar artık daha fazla esneklik ile sağlık kontrolünden geçecek. Bu değişiklikler yeni polis olacaklara, kurumlar arası nakil olanlara, hizmet sınıfı değiştirenlere, hastalanma durumu görülen kişilerde, her durumda geçerli olacaktır. 

Bu kapsamda yazlık üniforma giyildiğinde kalıcı olarak dövme gözüken kişiler polis olamıyordu. Artık bu şart kalktı. Yazlık üniforma giydiğinde dövmesi gözükenler de polis olabilecek. Aynı şekilde yara izleri de sorun olmayacak. 4, 5 ve 6. Derece kellik ile ilaç kullanımına gerek duyulmayan tiroit sistem sorunları polisliğe engel olmayacak. Ayı şekilde teşhis ve tanı için eklem dahilinde yapılan müdahaleler de polis sağlık şartları dahilinde polisliğe engel değil.

Böbrek Taşları Konusunda Esneklik Sağlandı

Eskiden en ufak bir böbrek taşı bile olsa polislikten elenebiliyordunuz. Fakat yeni yönetmelikte cerrahi işlem gerektirmeyen böbrek taşları polisliğe engel olmayacak. Bu böbrek taşları kendiliğinden düşüyorsa siz de polis olabileceksiniz ve sorun çıkmayacak. Tek başına rahim yokluğu da polis olmaya engel değil.

Görme Sınırı Artık Daha Esnek Şartlara Sahip

Polis sağlık şartları kapsamında eski alımlarda görme sınırı eksi 1 olarak baz alınıyordu. Yapılan güncelleme ile artık eksi 2 sınırına kadar çekildi. İşitme seviyesi ise 25 desibelden 20 desibele kadar indirgendi. Kalbinde delik olan kişilerin cerrahi yöntemler ile delikleri sorunsuz kapatılan kişiler de sağlık kontrolü etabından geçebilecekler.

Yukarıdaki esnekliklere ek olarak artık hepatit B virüsü taşıyanlar direkt olarak elenecekler. Eski sistemde sadece taşıyıcı olanlarda sorun çıkmıyordu. Fakat artık taşıyıcı olsanız bile adaylıktan eleniyor ve polis olamıyorsunuz.

Giriş Raporlarına Ek İstekler

Sağlık kontrolünden geçerken artık yeni taramalardan da geçeceksiniz. Bunlar; ultrasonografi, ekokardiyografi, solunum ve odiometri taramalarıdır. Bu testlerin amacı ise tamamen fonksiyon tespit üzerine kurulmuştur. Polis sağlık şartları arasında bu testler olmazsa olmaz sayılacak, eksik rapor teslim edenlerin adaylığı düşürülecek.

İsteğe Bağlı Öğrenci Atama Durumu

Psikiyatrik rahatsızlığı bulunan öğrenciler dışında “D” diliminde yer alan sağlık şartlarını taşıyan öğrenciler talep etme durumlarına göre değerlendirilecek. Talep üzerine Emniyet Teşkilatında Emniyet Hizmetleri Sınıfı yerine kendileri için daha uygun bir hizmet sınıfına atanabilecekler. Bu işlem ise tamamen isteğe bağlı bir durum olacak. Diyaliz tedavisi gören, böbrek veya karaciğer nakli yapılmış olan eklemlerine protez uygulanan kişiler ise malulen emekli sayılacak. Malulen emekli sayılamayacak kişiler ise sivil polisliğe atanacak.

Polis Okulundayken Hasta Olanlara Müjdeli Haber

Polis alımında sağlık şartları değişti başlığı altında en çok sevindirici haber polis okulunda hastalananlar için olacak. Öğrenciler eskisi gibi okuldan atılmak yerine anında mezun edilip sivil polisliğe atanacaklar. Atama zamanında ise herhangi bir bekleme durumu ile karşılaşmayacaklar. İşlerine hemen başlayabilecekler.

Yorum Bırak

Eposta adresin paylaşılmayacak.

Bunları da Beğenebilirsin

Son Dakika