kho-sınıf-secimi

KHO Sınıf Seçimi Ne Zaman Yapılır ? (piyade,topçu…)

By

KHO sınıf seçimi ne zaman yapılır? konulu yazımıza hoşgeldiniz. Milli Savunma Üniversitesi giriş aşamalarını geçen adaylar harp okullarına girmeye hak kazanıyor. Peki bundan sonra sizleri neler bekliyor olacak gelin bakalım.

KHO sınıf seçimi ‘nden önce ilk olarak hazırlık sınıfı var tabi daha önce hazırlık okuduysanız hazırlık sınıfını atlayabilme şansınız var. Hazırlık sınıfı ve 1.sınıf derslerini aldıktan sonra yani 1.sınıfta sınıfınızı seçmeniz için tercih oluşturmanız gerekmekte.Sınıf tercihlerinizi yapıyorsunuz fakat kesinlikle istediğiniz sınıf gelecek diye bir kaide yok maalesef .Not ortalamanız ve sağlık durumunuzun etkisi olduğu kadar şansınızın da yaver gitmesi lazım. Sınıfların neler olduğunu bilmeyen ve ya daha iyi anlamak isteyen arkadaşlarımız için yazının devamında sınıflardan bahsedeceğim. isterseniz sağlık mülakatında neler yapılıyor ? başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Sağlık mülakatında neler yapılır ?

msuadaylari.com

Sınıflar Kara Kuvvetlerinde üçe ayrılıyor. Bunlar Manevra Birlikleri, Muharebe Destek Birlikleri ve Muharebe Hizmet Destek Birlikleri dir.

Manevra Birlikleri

Piyade

Piyade sınıfı, çok farklı arazi koşullarında, çok farklı harekât şekilleri uygulamasına paralel olarak farklı teşkilat yapılarına sahiptir. Bu kapsamda yakın muharebenin esas sınıfı olarak, görevleri yönünden piyade birlikleri; piyade, mekanize piyade, motorlu piyade, komando, hudut, tanksavar, havan ve hava indirme birlikleri olarak teşkilatlandırılmıştır.

piyade
piyade

Zırhlı Birlikler

Tank; yüksek manevra kabiliyeti ve ateş gücüne sahip, komutanın vurucu gücü ve vazgeçilmez bir karar silahıdır. Tank birlikleri; diğer sınıf ve silahlarla koordineli olarak ateş, manevra ve darbe etkisinden faydalanmak suretiyle düşmana yaklaşır ve onu yok eder. Tank birlikleri aynı zamanda; ateş gücü, hareket yeteneği, zırh koruması, darbe etkisi özelliği ile her çeşit muharebede sürekli harekât olanak ve yeteneği sağlar.

Muharebe Destek Birlikleri

Topçu

Topçu sınıfının vazifesi, her türlü harekâtta komutanın vazifesini başarmasını temin etmek maksadıyla, muharebe sahasında ihtiyaç duyulan yer ve zamanda, düşmanı baskı altında tutarak, etkisiz hale getirerek veya tahrip/imha ederek, sürekli ateş desteği sağlamaktır.

topçu
topçu

Hava Savunma

Hava Savunma sınıfının vazifesi, barışta ve krizde caydırıcılık sağlamak; savaşta, düşmanın hava ve füze taarruzlarını sınırlandırmak, geciktirmek, önlemek veya etkisini azaltmak suretiyle dost birliklerin bekasını sağlamak, hareket kabiliyeti/serbestisini artırarak kara harekâtının daha elverişli koşullarda icrasına katkıda bulunmaktır.

havasavunma
hava savunma

Muharebe destek birliklerinde ayrıca kara havacılık , istihkam , KBRN , istihbarat ve MEBS sınıfları mevcut

Muharebe Hizmet Destek birliklerinde bulunan sınıflar ise şu şekilde : Bakım, ulaştırma, personel, ikmal , maliye , sıhhiye , veteriner ve bando.

Daha detaylı bilgi almak için Kara Kuvvetleri‘nin web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Yorum Bırak

Eposta adresin paylaşılmayacak.

Bunları da Beğenebilirsin

Son Dakika