Harp Okulu Mülakat Anısı

By

Hüseyin Pasun Kara Harp Okulu Mülakat Anısı

Harp Okulu Mülakat Anısı

1.Gün Spor Mülakatı

Aranızda MSÜ’ye girecek adaylar varsa onlara 2017 yılında girdiğim parkur ve sözlü mülakat hakkında bilgi vermek isterim. Önceki senelerde bu tarz bir yazı çok aradım, fakat bulamamıştım. Ben 2017’nin LYS sonucunun açıklanmasına bir hafta kalımı Ankara’ya mülakatlar için çağırıldım. YGS puanım 300 üzeriydi. Kabul edildim. Sadece Kara Harp’e başvurdum. İstanbul’dan biletimi alıp Ankara’ya ulaştım. Otobüste MSÜ’nün istediği belgeleri olan bir arkadaş gördüm tanıştım. Üniversitenin kapısına kadar geldik. Orada birkaç soru sorduk dışarıda bekleyen insanlara. Sınav hakkında mülakat hakkında , kalacak yer hakkında.

Aşırı kalabalıktı, binlerce aday vardı neyse bir arkadaşla daha tanıştık otobüste tanıştığım Kütahya’lı arkadaşımla. O bize KYK’nın MSÜ için ayarladığı bir yurttan bahsetti ve beraber yurda gittik. Girişte yanılmıyorsam 5 gün için 55 tl para verdik. Odamızı ayarladılar.

Bir gün sonra sabah saat 5 te uyanıp yola koyulduk 3 arkadaş. Sıraya girdik. Önümüzde binlerce aday vardı. Hergün bu kadar aday oluyormuş. O iki üç hafta içerisinde 60 bin aday bu mülakat ve parkurlarda sınanmış. Neyse 5 6 saat bekledikten sonra 30 ar kişilik grup olarak bizi aldılar içeri. Evrak kontrolü yapıldı sonra dışarıya çıktık. Otobüslere bindik. Bizi yukarı kadar çıkardılar.Yukarıda gene sıraya koydular ölçü tartıya. Boy ve kilo indeksi var ona göre orada eleme yapıyorlar. Ben 1,78 boy ve 65 kilo ile geçtim. Sınırda kalanlar vardı bu esnada. Boyuna göre zayıf olanlar vardı elediler. Bizim gruptan 4 kişi elendi kaldık 26 kişi.

Bizi ordan alıp spor salonuna götürdüler. Bu arada sabahtan beri açım herkes aç içerde bir şey yiyemiyorsunuz. Halsizlik hat safhada. Saat olmuş iki , saatlerce güneşin altında sıra bekledik. Sadece su almıştık. Telefon falan girişte emanet çadırına verilmişti. Spor salonunda ilk olarak durarak uzun atlama olayı vardı. Ben 2.15 atladım diye hatırlıyorum. Bir arkadaş 2,40 atlamıştı o birinci ben ikinci oldum. Atladığınızda puan sistemine göre değerlendiriliyorsunuz. Burada sınırı geçemeseniz bile elenmiş sayılmıyorsunuz.

Sonra bizi dizüstü çöktürerek basketbol topu atma bölümüne götürtüler. Burda en uzağa ben attım 13 metre ile. Gerçekten göründüğü gibi değildi. Bayağı zordu. 3 hak tanıyorlar burda. Attığında elin yere değerse diğer hakkına geçiliyor. İlk atışta düzgün atarsan ve sınırı geçersen diğer hakların verilmiyor. Tekrar deneyemiyorsun. İlk atışta istediği sonucu alamayan bir kaç kişi bilerek elini yere değdirmiş ve diğer haklarını kullanmışlardı.

Sonrasında bizi barfiks bölümüne götürdüler. Burada ki barfiks askeri düzende olan nizami barfiks’tir. Tam puan almak için 15 tane çekmek gerekiyor. Çok dikkat ediyorlar bu bölümde. Tam yapamadığında puan alamıyorsun. Aramızdan sadece bir kişi tam 15 çekti 0 çeken 5-6 kişi vardır. Vücudunu kaldıramayan çok oldu. Bir tahtanın üzerine çıkıp demirden tutuyorsun ve kendini sal diyorlar. Sonrasında bir kaç saniye bekledikten sonra asılı vaziyette, başla diyorlar. Ben bu bölümde 7 tane çektim. Bayağı zorlanmıştım açıkçası. Burda 7. Falan oldum herhalde 9 çekenler falan vardı. Sonra bizi mekik bölümüne aldılar. Ortalama 60 küsür mekik çektim 1 dakika içinde ama sayılan mekik 32 idi. Benim ayaklarımı tutan asker telefonuyla oynadı ben mekik çekerken. Ellerimin açık olduğunu söylemedi, uyarmadı. Diğer adayları tutanlar her şeyi söylediler, bendeki kafasını telefondan kaldırmadı.

Neyse biz bu parkurlarda bayağı yorulduk. Bizi hiç dinlenmeden 400 metre koşu parkuruna aldılar. Koşuya başladığımızda 100 metre sonra herkes sanki yürüyor gibiydi. O kadar yorgunlardı. Son 100 metrede depar attık. Ben 5. Oldum. Koşu bitimi yere düşenler ve bayılanlar oldu. Çünkü hava sıcak ve dinlenmeden koşuya girdiler. Bizi burdan aldılar ve bir bölüme götürdüler. Bu bölümde sonucu beklememizi söylediler. 1 saat kadar bekledik. Ben puanımı hatırlamıyorum ama 3 veya 4. Sıradaydım. Dağılabilirsiniz dediler ve otobüsle tekrar aşağı indirdiler.

2.Gün Sözlü Mülakat

2. Gün geldi gene sabahtan sıraya girdik. 4-5 saat bekledik. İçeri aldılar. 2. Gün sözlü mülakat günüydü.

Bayağı bekledikten sonra bi odanın kenarında sırada beklemeye başladık. Böyle böyle 10 larca oda vardı. Odadan her çıkan terlemiş çıkıyordu. Bende heyecan yoktu. Sonra sıra bana geldi. Kapıyı çaldım , girdim içeri. Önümde 5 kişi ve bir sandalye vardı. Belgeleri verdim. Otur dediler oturdum.

Burada oturuş çok önemli. Yaslanmamak gerek, ellerin sandalyenin kenarında olmayacak. Ellerin ve bacakların titremeyecek. Benim ellerim dizimin üstünde, başım dik ve hepsiyle göz teması kuracak biçimde oturdum. Ortadaki yaşlı ve genelde konuşandı. En rütbeli o idi. Neyse biz dışarıda beklerken herkes ecel teri atmış bir şekilde odadan çıkıyordu. Ben sorduğu bazı sorulara bilmiyorum dedim. İçeride bayağı güldük falan. Kendimden emin bir şekilde dışarı çıktım. Yüzüm gülüyordu çünkü güzel geçmişti.

Dışarı avluya aldılar bizi ve beklettiler biraz. Arada bir asker gelip geçenleri ve kalanları okuyordu. Ben geçtim. Bizi bir salona götürdüler. Orada sağlık mülakatı için gerekli bilgileri verdiler ve dağılabilirsiniz dediler.

3.Gün Sağlık Mülakatı

Sağlık mülakatları çok şanslı değilseniz 2 gün sürüyor 3-5-7 gün süren bile vardı. Ben sağlık mülakatı için bir sonraki sabah MSÜ’nün önüne kadar gittim. Bizi otobüse aldılar ve yarım saat yolculuktan sonra askeri bir hastaneye getirdiler. Kan alacakları için akşam 10 dan sonra bir şey yemeyin demişlerdi. O güneşte sabah 8 den 1 e kadar güneşte aç ve susuz kaldık . Sonra EKG çektiler ve kan aldılar. Ben kardiyolojiye gittim kalbi dinlediler ritim bozukluğu var dediler. Bu nokta da benim için yapılacak iki şey var kendi isteğimle çekilmek veya onların tahsis ettiği başka hastaneye giderek itiraz hakkını kullanmak.

Ben LYS den iyi bekliyordum ve bu MSÜ’ye kendimi sınamak için gelmiştim. Devam etsem yüksek ihtimal geçerdim o kontrolden ama istek fazla yoktu. Bende kendi isteğimle çekilmek istediğimi söyledim. İstanbul’a giderken otobüste LYS sonucumu öğrendim ve gene mutluydum. İstanbul’da aradan 3 hafta geçtikten sonra telefona MSÜ den mesaj geldi sonuçlar açıklanmıştır diye. Bende bir gireyim dedim. Sayfaya baktığımda 2000 de Asil 169. Oldunuz ibaresi vardı. Şaka mı bu dedim devam ettim okumaya.. Alt kısımda gelirken yanınızda sağlık raporunu almayı unutmayın yazıyordu. Anladım ki sözlü mülakatla fiziki parkur sonucuymuş orası. Sağlık raporum olsaydı şuan asil 169. Olarak MSÜ deydim. Sağlık olsun hayırlısı buymuş dedim. Tercih yapmıştım üniversiteye . Şuan PDR okuyorum ve mutluyum.

Yorum Bırak

Eposta adresin paylaşılmayacak.

Bunları da Beğenebilirsin

Son Dakika